باندانا چیست و چگونه استایل شما را تغییر می دهد؟

اکسسوری های پوشاک شما تا حد زیادی در ساخت و شکل دادن به هویت شما نقش دارد. باندانا که گاهی سر بند، دستمال‌سر، دستمال گردن و… هم نامیده می‌شود؛ نه تنها در مواقع گوناگونی به کار می‌رود، بلکه بیانگر فرهنگ‌های گوناگون نیز هست.

باندانا چیست

هر پوشاکی، در فرهنگ‌های مختلف مفهوم متفاوتی دارد. این امر برای دستمال سر، گردن و… نیز مشابه است. طرح‌های گوناگون این محصول، نشانه‌ی سبک پوششی شما نیز می باشد. از آن‌جایی‌که سبک پوششی هر شخص، از افکار، محل زندگی، منش و رفتار او نشات می‌گیرد؛ می‌بایست در انتخاب پوشاک خود دقت بسیاری نمود. اگر قصد خرید شیک‌ترین و خاص‌ترین بانداناهای بازار را دارید، با کالانما همراه باشید.

باندانا نماد چیست

پیش از خرید اینترنتی باندانا، در مورد آن بیشتر بدانید!

به راستی یک دستمال سر ساده، چگونه می‌تواند استایل شما را زیر و رو ‌کند؟ در ادامه‌ی مقاله همراه ما باشید تا بیشتر در این مورد اطلاعات کسب کنید! باندانا، ریشه‌‌ای در سانسکریت دارد و در اصطلاح به معنی “بستن”، “محکم کردن” و “جمع کردن” است. در اصطلاح انگلیسی، گاهی این مدل از دستمال‌ها را bandana و حتی bandanna نیز می‌نامند. پارچه‌ی این دستمال، می‌تواند نخی، ابریشمی یا تلفیقی از نخ و ابریشم باشد؛ که در موقعیت‌های مختلف و به منظور متفاوتی پوشیده می‌شود.

خرید باندانا و پوشیدن آن، ممکن است ریشه در دین یا فرهنگ داشته باشد. یهودی‌های ارتدوکس، برخی از فرقه‌های مسیحی مانند آمیش‌ها و کاتولیک‌ها و حتی مسلمانان، از این دستمال‌های کوچک و کاربردی به منظور متفاوتی استفاده می‌کنند.

کاربرد های باندانا

پوشیدن باندانا در برخی از فرهنگ‌ها، حالت سمبلیک دارد و بیانگر نماد خاصی می‌باشد. ریشه‌ی این دستمال، اصالتا به هند برمی‌گردد. برخی از مردم از این پارچه، مانند کلاه استفاده می‌کنند. به این منظور که برای محافظت از پوست سر در برابر نور خورشید و آفتاب داغ، آن را بر روی سر می‌بندند.

در گذشته‌های دور نیز صحرانشینان از این دستمال، به منظور جلوگیری از نفوذ شن، در حین طوفان شن، استفاده می‌کردند. هرچند امروزه استفاده از این محصول، بیشتر جنبه‌ی تزئینی یا نمادین به خود گرفته است، در گذشته به منظور جلوگیری از شناخته شدن فرد، محافظت از بینی و جلوگیری از آفتاب‌سوختگی، دور گردن، روی بینی و حتی دور مچ دست بسته می‌شد. حتی در برخی ملل مانند قرقیزستان، پوشیدن دستمال سر سفید، نشانی از تاهل زنان است.

سایر کشورهای آسیایی، ماند قزاقستان، ازبکستان و حتی مالزی نیز، به وفور از باندانا استفاده می‌کنند. در مالزی، برخی از دامادها در جشن عروسی‌شان این دستمال را دور سر می‌بندند تا نمادی فرهنگی به خود بگیرد. یا حتی در برخی از ورزش‌های رزمی، از این دستمال به عنوان نماد استفاده می‌شود.

اما بدون شک تعداد زیادی از ما، باندانا را با فیلم‌ها و سریال‌های کابوی به یاد داریم. دستمالی که دور گردن و در مواردی بر روی دهان و بینی، پوشیده می‌شد.

استایل با باندانا

با وجود این‌ که باندانا، امروز هم در بسیاری از کشورها به منظور اجرای فرهنگ‌ها و سنن قدیمی پوشیده می‌شود؛ اما استفاده از آن در بسیاری از موارد حالت سمبلیک دارد. طرح‌های موجود بر روی پارچه‌ی این دستمال، بسته به فرهنگ فرق می‌کند. اما در بسیاری از مواد از طرح ترمه یا سایر نقوش پرطرفدار، بر روی آن استفاده می‌نمایند.

برخی از فرهنگ‌ها، مانند پاپ یا رپ، به صورت نمادین یا به منظور ساخت هویتی خاص و متمایز، از دستمال گردن، سر و… استفاده می‌کنند. فشن شوهای متعددی با محوریت باندانا شکل گرفته است؛ که در آن طراحان مد و فشن از این محصول برای تبلیغ و جلوه‌ی بیشتر کالکشن‌های خود استفاده می‌کنند. حتما مسابقات فوتبال، یا سایر رشته‌های ورزشی را به یاد دارید که در آن، هواداران با پوشیدن دستمال سر مزین به نقش تیم محبوب خود، آن را حمایت می‌کردند؟

استفاده از باندانا، منظور و مفهوم متعددی دارد؛ اما شکی نیست که مهم‌ترین ویژگی این دست از پوشاک، قابلیت بالای آن برای ست شدن با سایر پوشاک شماست.